Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało po raz pierwszy zbiórkę karmy dla schroniska dla psów w Skalbmierzu. Nie tylko wolontariusze, ale cała społeczność szkolna włączyła się w akcję i przez trzy tygodnie przynosili dla piesków : suchą karmę, puszki, saszetki i inne psie smakołyki.
Dnia 14.10.2021r kilkoro wolontariuszy pod opieką pani Ewy Adamczyk – Isaki oraz pani Wioletty Koziara odwiedziły schronisko dla piesków i podarowali jedzenie. Bez kochającego domu jest aż 30 psiaków, które liczą na nowy dom.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom życzymy wszystkiego najlepszego i zdrowia dużego. Byście uczyli długie lata i lubili każdego małolata. My was lubimy, przyjaźnią darzymy i wielkiego szczęścia życzymy. Dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas nauczyć czegoś pożytecznego, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.
Pracownikom administracji i obsługi życzymy przede wszystkim dużo zdrowia oraz dobrych i bezpiecznych warunków pracy, uznania ze strony szkolnej społeczności i satysfakcji! Wasza praca jest bardzo ważna! Codziennie dbacie o uczniów, ich otoczenie, bezpieczeństwo oraz tworzycie klimat placówki!
Uczniowie klasy 3B uczestniczyli w zajęciach w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji ,,Biblioteka. Miejsce przyjazne dla człowieka” i ,,Historia książki.”. Następnie trzecioklasiści przeczytali rozdział książki Beaty Andrzejczuk ,,Jagoda”, której tematyka dotyczyła akceptacji i tolerancji.
Następnym punktem zajęć było rozwiązywanie krzyżówki, słuchanie wiersza ,,Zły humorek” i wreszcie wykonanie z kółek z papieru macek dla ośmiornicy Matyldy. Zajęcia w bibliotece, stacjonarne oraz zdalne, są zawsze interesujące i sprawiają Uczniom wiele radości. Tak było również tym razem.
08.10.2021r. klasa 7B i uczniowie klas 8 uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najpierw spacerowaliśmy śladami artystów krakowskich i podziwialiśmy zabytki tego miasta. Wieczorem wzięliśmy udział w spektaklu „Szalone nożyczki” w Teatrze Bagatela. Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków!
Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywającą się w salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka, a właściwie mieszkała … To interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji w dużej mierze zależał od nas – publiczności. Późną porą wróciliśmy do domów z nadzieją, że znów odwiedzimy teatr i to piękne miasto.
Dzieci z grupy 0B wzięły udział w akcji: ,,Nie śmiecimy, nie brudzimy - o przyrodę się troszczymy". Zerówkowicze na początku zajęć wzięli udział w zabawie ruchowej przy utworze ,,Lot trzmiela". Następnie wysłuchali listu od zatroskanej Pszczółki Gai. Następnie dzieci wypowiadały się na temat tego, w jaki sposób śmieci zagrażają roślinom i zwierzętom.
Dzieci zgodnie stwierdziły, że musimy dbać o naszą Planetę, sprzątając i segregując śmieci. Dlatego też 4 drużyny stworzyły 4 kosze na śmieci w kolorach recyklingu i posegregowały różnego rodzaju śmieci. Na koniec zajęć 6-latki razem stworzyły pracę plastyczno-techniczną korzystając z różnorodnych materiałów. To była bardzo ważna lekcja, która dzieci zapamiętają na długo.
Szkolne Koło Wolontariatu dołączyło do akcji „Różowa Skrzyneczka”. Jest to akcja realizowana w całej Polsce.
W damskiej toalecie na drugim piętrze została umieszczona, po to, żeby dziewczyny bez wstydu i skrępowania mogły sięgnąć po podpaskę w tych trudnych dla nich dniach.
„Podpaski to prawo, a nie luksus”- dlatego nie ma potrzeby zwalniać się z lekcji i biec szybko do domu.
Dnia 5.10.2021r na Stadionie Sparty w Kazimierzy Wielkiej odbyły się pierwsze po długiej przerwie zawody sportowe szkół podstawowych z terenu powiatu kazimierskiego. Były to powiatowe zawody w biegach sztafetowych. W zawodach wzięło udział 6 szkół z terenu powiatu( SP 3 Kazimierza, SP 1 Kazimierza , SP Wielgus, SP Kamieńczyce, SP Skalbmierz, SP Czarnocin) Rywalizowano na dystansie 6x800m dla dziewczynek oraz 6x1000 dla chłopców. Reprezentacja naszej szkoły osiągnęła następujące wyniki:
-kategoria dziewczęta rocznik 2009 i mł- I miejsce dziewczynki wystąpiły w składzie; Alicja Żarnowiecka, Nadia Prząda, Martynka Siwiec, Oliwia Ziętek, Wiktoria Makieła, Patrycja Pisarek
- kategoria chłopcy 2009 i mł- III miejsce( Alan Wójcik, Nowakowski Michał, Mirewski Marcin ,Minor Filip, Topór Gabriel, Chaber Mikołaj)
- Dziewczęta rocznik 2007/8- I miejsce ( Natalia Porębska, Natalia Gabryś, Żarnowiecka Angelika, Wójcik Lena, Anna Paździór, Wiktoria Leśniowska)
- Chłopcy rocznik 2007/8- I miejsce: Mikołaj Hołda, Mateusz Kulpa, Filip Godzisz, Mateusz Nowakowski, Juliusz Żwirek, Jakub Borek.
Opiekunami byli nauczyciele wf: Paweł Radziszewski , Zbigniew Kwiecień
„Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekst do poznawania języka ojczystego. Dyktando jest szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości. Czekamy na spotkania finałowe.
27 września 2021r. została zainaugurowana kampania Wojewody Świętokrzyskiego Pana Zbigniewa Koniusza #świetokrzyskieNIEhejtuje. Przygotowana kampania to szereg działań m.in. materiały informacyjne, warsztaty, ścianki z pozytywnym przekazem czy spot, który chcielibyśmy Państwu przedstawić. Zapraszamy na stronę internetową akcji i do obejrzenia n/w spotu:
Kampania społeczna „#świętokrzyskieNIEhejtuje”, jest właśnie po to, by uświadomić hejterom, jak wielką krzywdę mogą zrobić innym i sobie.
W czwartek, 30 września, dzieci z grupy 0B świętowały Dzień Chłopaka. Chłopcy ubrali się w tym dniu bardzo elegancko. Mieli na sobie kolorowe koszule oraz ciemne spodnie. Dziewczynki zaś specjalnie na tę okazję założyły sukienki. Chłopcy zostali obdarowani ciekawymi prezentami, a po wręczeniu upominków wszystkie Dzieci poczęstowały się pysznymi cukierkami. W tym dniu nie mogło zabraknąć wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Głośne czytanie to same korzyści. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. 29 września 2021 z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas trzecich i piątych.
Wspólnie czytaliśmy książki podróżniczki Neli, rozmawialiśmy o pięknie naszej planety i potrzebie dbania o nią. Z Nelą podróżowaliśmy po najpiękniejszych zakątkach naszej Ziemi. Rokrocznie organizowana przez naszą bibliotekę akcja Głośnego Czytania cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Czy dostajesz szóstki w szkole,
czy pod ławką jesz babole,
czy się bawisz na całego,
ja ci życzę mój kolego,
wszystkiego o czym każdy marzy
oraz aby uśmiech stale gościł na Twej twarzy.
30 września, w Dniu Chłopaka, wszystkim dzieciom z grupy 0A od samego rana dopisywały humory. Dzieci, jak zwykle, świetnie się bawiły. Dziewczynki z wychowawczynią pamiętały o życzeniach i upominkach dla chłopców. Nie zabrakło wspólnych zabaw, piosenek, konkursów. Cóż to był za dzień? Upominki dla chłopców i słodkości dla wszystkich dzieci - wielka radość.
Dzieci z grupy 0A uczestniczyły w zajęciach na temat ,,Nie śmiecimy, nie brudzimyy - o przyrodę się troszczymy''. Wspólnie z wychowawczynią wzięły udział w dramie - symbolicznie oczyściły ze śmieci zaśmiecony las, same zbudowały pudełka z klocków w kolorach recyklingu i wrzucały do nich śmieci, które zagrażają zwierzętom. Na koniec wykonały pracę plastyczną. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach akcji Sprzątanie Świata. Ostatecznie dzieci wyciągnęły z zajęć bardzo mądry wniosek - Myślę, więc nie śmiecę ''. Brawo dzieciaki!!!
29 września br., w dniu głośnego czytania, dzieci z grup 0A i 0B zostały zaproszone na zajęcia do Biblioteki Publicznej. Poznały korzyści płynące z czytania książek, wzięły udział w zajęciach z kodowania, oglądały bajkę, wysłuchały opowiadania, rozwiązywały zagadki, grały w gry edukacyjne. Wszyscy miło spędzili czas ucząc się poprzez zabawę. Na koniec wszyscy doszli do wniosku, że książki mają supermoc.
Pod takim hasłem w dniach 15 i 16 września 2021r. członkowie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili w naszej szkole zbiórkę pieniędzy, której celem było wsparcie rehabilitacji Dagmary – uczennicy siódmej klasy SSP w Wielgusie, która w czasie wakacji uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Nasi uczniowie otworzyli swe serca na potrzeby chorej koleżanki i chętnie uczestniczyli w przedsięwzięciu – wrzucali do puszki spore kwoty pieniędzy.
Uzbierane pieniądze 23 września 2021r. przedstawiciele SU- Zofia Swat i Mikołaj Hołda wraz z opiekunem SU p. Anną Bijak przekazali w obecności Wicedyrektora SSP w Wielgusie p. Andrzeja Kulisia na ręce mamy Dagmary. Dziękujemy wszystkim darczyńcom w imieniu Dagmary i jej rodziców! Kolejny raz nasi uczniowie pokazali, że są wrażliwi i chętni do pomocy potrzebującym.
24 września br. klasa 7A wraz z polonistką, Panią Anną Gącik odwiedziła Miejsko-Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kazimierzy Wielkiej. Pracownicy biblioteki, Pani Kinga i Pan Adam, oprowadzili nas po obiekcie - filii dla dzieci i młodzieży, wypożyczalni dla dorosłych, punkcie wypożyczeń gier planszowych, zapisu i zwrotów. Opowiadali nam, czym zajmują się bibliotekarze i co należy do ich obowiązków, jaką mają ofertę dla czytelników. W sali komputerowej oglądaliśmy zabawny film pt.: „ Fakty i mity o bibliotekarzach”. Potem musieliśmy wykazać się wiedzą, ponieważ rozwiązywaliśmy krzyżówkę związaną z tym miejscem, graliśmy z podziałem na drużyny w grę planszową „5 sekund”. Zabawa integracyjna „Bum” była ostatnim punktem naszego spotkania. Bardzo dziękujemy Państwu, którzy nas oprowadzali po bibliotece za mile spędzone chwile i ciekawie przygotowaną lekcję.
W dniu 21.09.2021r. uczniowie klasy 3B wybrali się do Niepołomic. Wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, gdzie uczestniczyli w prezentacji i seansie w planetarium. Następnie udali się do niepołomickiego zamku na lekcję muzealną połączoną z elementami patriotycznymi i historycznymi.