Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim! E-booki dla dzieci O bibliotece Dzień Głośnego Czytania Akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom" Pasowanie na czytelnika Konkurs plastyczny Jan Paweł II Czytanie bajek Regulamin wypożyczania podręczników Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole. „Tydzień Baśni i Bajki” w naszej świetlicy szkolnej BIBLIOTEKA WYPOŻYCZA KSIĄŻKI:

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Tradycyjnie 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Inicjatorem ogłoszenia w 2001 roku tego nietypowego święta była Polska Izba Książki. W tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin autorki wielu utworów dla dzieci, Janiny Porazińskiej. Każdego roku wiele instytucji i osób włącza się w aktywny sposób w promowanie idei głośnego czytania.

W tym roku niestety nie możemy tradycyjnie spotkać się z  wszystkimi  najmłodszymi czytelnikami w naszej bibliotece. W zamian chcemy przypomnieć najważniejsze korzyści, jakie niesie czytanie, zwłaszcza głośne, dla rozwoju dzieci w każdym wieku.

Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele, poniżej kilka tych najistotniejszych:

• czytanie buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem,
  • przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo,
  • uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
  • rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,
  • ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i czytaniu ,
  • chroni przed uzależnieniem od telewizji i innych mediów elektronicznych,
  • kształtuje nawyk czytania na całe życie.

Podsumowując, głośne czytanie to same korzyści. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zapraszamy naszych czytelników do zapoznania się z książkami dla najmłodszych, w których bohaterami są biblioteki, bibliotekarze i książki, i w których poruszana jest tematyka czytania.

W tym ważnym dniu uczniowie klas 0A i 0B wzięli udział w lekcji bibliotecznej.  Pani bibliotekarka opowiedziała o pracy biblioteki i zachęciła dzieci do wspólnego czytania.

Poruszyliśmy temat ochrony naszego środowiska, czytając bajkę pt. „Smok i smog”. Dzieci  pięknie wypowiadały się o potrzebie dbania o przyrodę i czyste powietrze.

Drodzy Rodzice i Dziadkowie,

Czytajcie swoim Pociechom, zaowocuje to w dalszych latach ich szkolnej przygody!

Biblioteka szkolna :)