Kreatywna zabawy z książką – poznaj nasze propozycje!
Pewnie każdy z nas pamięta fantastyczne zabawy z dzieciństwa. Czas wtedy nie istniał, liczyło się tylko to, co możemy stworzyć lub kim być w danym momencie. Współczesna książka dla dzieci sięga właśnie do tych źródeł i bardzo często oprócz tego, że rozbudza wyobraźnię dzieci, uczy, bawi i edukuje poprzez interakcję. W dobie elektroniki dzieci coraz bardziej zatracają się w wirtualnym świecie, dlatego dobór książki, która je oczaruje i wciągnie w swój świat, nie jest prostą sprawą. Jeśli jednak uda nam się wybrać pozycje, które zapewnią naszym pociechom wspaniały i kreatywny czas, to możemy być pewni, że będzie nam rosnąć kolejne zaczytane pokolenie. Wśród ogromu pozycji literackich jest wiele interesujących tytułów. W artykule przedstawię książki, które dostarczą naszym dzieciom niezapomniane emocje i wiele wspaniałych wrażeń. Zaproponuję również kilka kreatywnych zabaw z wykorzystaniem książki.
„Mapy” to niezwykła książka, która w formie obrazkowej przedstawia geograficzno-kulturowy obraz państw i kontynentów. Autorzy włożyli w nią ogrom pracy,
a efekt końcowy przerósł oczekiwania najbardziej kapryśnych czytelników. Na 51 mapach przedstawiono 42 kraje i 6 kontynentów. Pozycja stanowi wspaniałą pomoc w nauce historii, kultury, tradycji, kuchni regionalnej oraz flory i fauny zilustrowanego miejsca świata. W ciągu jednego dnia możemy odwiedzić Świętego Mikołaja w Finlandii, napić się popołudniowej herbatki w Wielkiej Brytanii, zobaczyć słynne wiatraki w Holandii, być na stepach w Mongolii, uczestniczyć w smoczych wyścigach w Chinach czy spotkać Maorysów w Nowej Zelandii. Warto zaopatrzyć się także w dodatkową książkę „Mapownik, czyli praktyczny kurs mazania po mapach”, który na pewno wyzwoli kreatywność u naszych dzieci.
Propozycje zabaw:
A gdyby tak zostać w klimacie podróży i zwiedzić niezwykłe ogrody świata? Poczuć niezwykły bukiet zapachów oraz podziwiać ferie barw? Już widzę błysk w oku małego czytelnika. „O.G.R.Ó.D.” to kolejny znakomity pomysł na fantastyczną zabawę z książką. Pomoże ona rozbudzić ogrodniczo-przyrodniczą pasję u dzieci. Jeśli ogród kojarzycie z przydomową grządką lub skwerkiem miejskim, to ta książka przeniesie Was najbardziej niezwykłe i odległe ogrody świata. Oto możemy zwiedzić wiszące ogrody Babilonu, muzeum drzew w Szwajcarii, doznać tulipanowego zawrotu głowy w Holandii czy zobaczyć Szklarniowe Bańki mydlane w Wielkiej Brytanii. Możliwości mamy wiele i od nas zależy, jaki kierunek wybierzemy. Pamiętajcie, aby mieć w pogotowiu akcesoria ogrodnicze, bo z całą pewnością po przeczytaniu tej książki będą potrzebne przy projektowaniu własnego tajemniczego ogrodu.
Propozycje zabaw:
Dzieci kochają tę formę książki. Co ciekawe, komiks całkiem niedawno został dodany do kanonu lektur. Śledzenie jego fabuły na poszczególnych dynamicznych ilustracjach, zabawne dialogi i zwroty akcji to to, co fascynuje każdego fana komiksu. Twórcy komiksowi często inspirują się filmami, ulubionymi książkami lub innymi pokrewnymi dziedzinami sztuki. Każdy autor ma swój unikalny styl, a fani często pojawiają się na zlotach oraz konwentach komiksu.
Jeśli mamy w domu małego lub troszkę większego wielbiciela tej formy literackiej, to z całą pewnością „Zrób sobie komiks” Piotra Krasińskiego i Roberta Trojanowskiego zapewni im niezapomniane wrażenia. Przy okazji ucząc i bawiąc. Tutaj czytelnik odgrywa najważniejszą rolę – jest twórcą komiksowym. Wymyśla super bohatera, rysuje własne zakończenie opowieści, buduje napięcie w fabule i wykonuje wiele innych kreatywnych poleceń. Wszystko to sprawia, że książka ta z całą pewnością będzie fantastyczną zabawą dla niejednego miłośnika komiksów.
Propozycje zabaw:
Ta książka wzbudza zachwyt zarówno dorosłych, jak i dzieci. Znajdujemy się w „Gabinecie anatomii” duetu Carnovsky z tekstem Kate Davies. Niezwykła szata graficzna skrywa zdjęcia rentgenowskie, które stają się widoczne po przyłożeniu konkretnego koloru okularów 3D do ilustracji. Czerwone – szkielet, zielone – mięśnie, a niebieskie – narządy wewnętrzne. Wszystkie elementy ludzkiego ciała poznajemy sukcesywnie, czytając i oglądając książkę. Wszelkie pytania dzieci typu: „jak działa serce?”, „a jak płuca i mózg?” lub „jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy?” znajdą odpowiedzi w „Gabinecie anatomii”. Tutaj odkryjesz sekrety ludzkiego ciała – poznasz budowę anatomiczną poszczególnych narządów. Jest to książka, która bawi i uczy jednocześnie, a głód wiedzy rośnie wraz z każdą jej stroną. Być może czytelnik, który będzie w posiadaniu tej książki, tak bardzo zafascynuję się medycyną, że postanowi w przyszłości zostać lekarzem.
Propozycje zabaw:
Jeśli dziury kojarzą Wam się tylko z serem lub skarpetkami, to muszę Was zaskoczyć! Występują też w książkach, a w szczególności w jednej, autorstwa Herve Tulleta. „Książka z dziurą” to obrazkowa pozycja wydawnicza dla czytelnika w każdym wieku. W środku książki znajduje się wielka dziura, którą na każdej stronie otaczają ilustracje i teksty zachęcające do zabawy. Przewracając kartki, natrafić można na różnorodne propozycje aktywności. Znajdziecie różne zabawne rysunki do uzupełnienia, np. co mamy zamiar ugotować, oglądać lub kim być. Uzupełniamy je – wypełniając dziurę. A czym? Rysunkami, naszą twarzą, piłeczkami – wszystkim co może być odpowiedzią na zadanie z danej strony. Dziura w książce sprawia, że stajemy się współautorami tej pozycji. Wystarczy podłożyć kartkę z rysunkiem, by stał się częścią opowieści.
Propozycje zabaw:
Nasza wyobraźnia jest nieograniczona, a słowo pisane może sprawić dużo radości i rozbudzić nieodkryte pokłady kreatywności u dzieci. Wszystkie propozycje zabaw są tylko przykładami. W czasie zabawy rodzic lub dzieci mogą je rozbudować lub wymyślić własne. Wybierając książki, pamiętajmy, aby były zgodne z zainteresowaniami dzieci. Starajmy się kupować tytuły, które sprawią im największą frajdę. A jeśli książki dziecku kojarzą się tylko z przykrym obowiązkiem w szkole, to drogi rodzicu, masz szansę dzięki temu artykułowi całkowicie to zmienić!
Agnieszka Lewandowska
Pasjonatka książek, które uszczęśliwiają i dają dużo energii. Z zawodu bibliotekarka i biblioterapeuta. Jest także autorką bloga Happy Books, poprzez którego zachęca i dopinguje do czytania szczęśliwych książek. Dla chętnych przepisuje książki na receptę – na smutki, radości i troski. Jej bzik książkowy to poradniki i książki kucharskie, które sukcesywnie i z dumą gromadzi.