Pedagog szkolny POTRZEBY DZIECI EGZAMIN OSMIOKLASISTY DZIECKO W RODZINIE KILKA UWAG O WYCHOWANIU Jesteśmy uważni Doskonalenie umiejętności czytania Doskonalenie umiejętności pisania Ćwiczenia analizatora słuchowego ,,Wierszyki łamiące języki"-ćwiczenia logopedyczne nie tylko dla dzieci... Ćwiczenia logopedyczne Dyktanda dla klas 4-8 online Teksty do głośnego czytania. Adresy specjalistycznych placówek i instytucji w Kielcach i w Krakowie. Jak wspierać dziecko w wyborze szkoły? Konflikty w rodzeństwie a rola rodzica. Kreatywne zabawy z książką. Ćwiczenia dla uczniów klas 8- szybka powtórka przed egzaminem: Ambicje dziecka czy rodzica? ,,Wakacje inne niż zwykle. Czy mogą być udane?” ,,A dlaczego nie 6? Wysokie oczekiwania kontra wyniki w nauce’’ Jak dogadać się z nastolatkiem? Depresja u dzieci i młodzieży Propozycje ćwiczeń logopedycznych dla dzieci z grupy zerowej: Broszura informacyjna dotycząca „Wczesnego wykrywania oraz rehabilitacji zaburzeń słuchu i mowy wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych” dla rodziców, nauczycieli i dzieci.

Pedagog szkolny

Kreatywne zabawy z książką.

Kreatywna zabawy z książką – poznaj nasze propozycje!

 

 

Pewnie każdy z nas pamięta fantastyczne zabawy z dzieciństwa. Czas wtedy nie istniał, liczyło się tylko to, co możemy stworzyć lub kim być w danym momencie. Współczesna książka dla dzieci sięga właśnie do tych źródeł i bardzo często oprócz tego, że rozbudza wyobraźnię dzieci, uczy, bawi i edukuje poprzez interakcję. W dobie elektroniki dzieci coraz bardziej zatracają się w wirtualnym świecie, dlatego dobór książki, która je oczaruje i wciągnie w swój świat, nie jest prostą sprawą. Jeśli jednak uda nam się wybrać pozycje, które zapewnią naszym pociechom wspaniały i kreatywny czas, to możemy być pewni, że będzie nam rosnąć kolejne zaczytane pokolenie. Wśród ogromu pozycji literackich jest wiele interesujących tytułów. W artykule przedstawię książki, które dostarczą naszym dzieciom niezapomniane emocje i wiele wspaniałych wrażeń. Zaproponuję również kilka kreatywnych zabaw z wykorzystaniem książki.

    1. Mizieliński, Aleksandra Mizielińska
      „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”

„Mapy” to niezwykła książka, która w formie obrazkowej przedstawia geograficzno-kulturowy obraz państw i kontynentów. Autorzy włożyli w nią ogrom pracy,

 

a efekt końcowy przerósł oczekiwania najbardziej kapryśnych czytelników. Na 51 mapach przedstawiono 42 kraje i 6 kontynentów. Pozycja stanowi wspaniałą pomoc w nauce historii, kultury, tradycji, kuchni regionalnej oraz flory i fauny zilustrowanego miejsca świata. W ciągu jednego dnia możemy odwiedzić Świętego Mikołaja w Finlandii, napić się popołudniowej herbatki w Wielkiej Brytanii, zobaczyć słynne wiatraki w Holandii, być na stepach w Mongolii, uczestniczyć w smoczych wyścigach w Chinach czy spotkać Maorysów w Nowej Zelandii.  Warto zaopatrzyć się także w dodatkową książkę „Mapownik, czyli praktyczny kurs mazania po mapach”, który na pewno wyzwoli kreatywność u naszych dzieci.

Propozycje zabaw: 

  • zrób ilustrowany przewodnik po najbardziej fascynujących miejscach świata,
  • stwórz pokaz mody, bazując na regionalnych strojach mieszkańców poszczególnych państw,
  • podejmij kucharskie wyzwanie – przygotuj np. włoskie spaghetti.

Adam Wójcicki, Ewa Kołaczyńska
„O.G.R.Ó.D. Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze”

A gdyby tak zostać w klimacie podróży i zwiedzić niezwykłe ogrody świata? Poczuć niezwykły bukiet zapachów oraz podziwiać ferie barw? Już widzę błysk w oku małego czytelnika. „O.G.R.Ó.D.” to kolejny znakomity pomysł na fantastyczną zabawę z książką.  Pomoże ona rozbudzić ogrodniczo-przyrodniczą pasję u dzieci. Jeśli ogród kojarzycie z przydomową grządką lub skwerkiem miejskim, to ta książka przeniesie Was najbardziej niezwykłe i odległe ogrody świata. Oto możemy zwiedzić wiszące ogrody Babilonu, muzeum drzew w Szwajcarii, doznać tulipanowego zawrotu głowy w Holandii czy zobaczyć Szklarniowe Bańki mydlane w Wielkiej Brytanii. Możliwości mamy wiele i od nas zależy, jaki kierunek wybierzemy. Pamiętajcie, aby mieć w pogotowiu akcesoria ogrodnicze, bo z całą pewnością po przeczytaniu tej książki będą potrzebne przy projektowaniu własnego tajemniczego ogrodu.

Propozycje zabaw:

  • zaprojektuj swój wymarzony ogród,
  • zasadź nasionko rośliny do doniczki i opiekuj się nim,
  • stwórz ogród w słoju,
  • udaj się na wycieczkę z rodzicami do lasu i poznaj lecznicze zioła.

Robert Trojanowski, Piotr Kasiński
„Zrób sobie komiks”

Dzieci kochają tę formę książki. Co ciekawe, komiks całkiem niedawno został dodany do kanonu lektur. Śledzenie jego fabuły na poszczególnych dynamicznych ilustracjach, zabawne dialogi i zwroty akcji to to, co fascynuje każdego fana komiksu. Twórcy komiksowi często inspirują się filmami, ulubionymi książkami lub innymi pokrewnymi dziedzinami sztuki. Każdy autor ma swój unikalny styl, a fani często pojawiają się na zlotach oraz konwentach komiksu.

Jeśli mamy w domu małego lub troszkę większego wielbiciela tej formy literackiej, to z całą pewnością „Zrób sobie komiks” Piotra Krasińskiego i Roberta Trojanowskiego zapewni im niezapomniane wrażenia. Przy okazji ucząc i bawiąc. Tutaj czytelnik odgrywa najważniejszą rolę – jest twórcą komiksowym. Wymyśla super bohatera, rysuje własne zakończenie opowieści, buduje napięcie w fabule i wykonuje wiele innych kreatywnych poleceń. Wszystko to sprawia, że książka ta z całą pewnością będzie fantastyczną zabawą dla niejednego miłośnika komiksów.

Propozycje zabaw: 

  • wykonuj poszczególne polecenia w książce,
  • narysuj swoja ulubioną bajkę lub przygodę związaną z twoją rodziną za pomocą komiksu.

    1. Davies, Carnovsky
      „Gabinet anatomii”

Ta książka wzbudza zachwyt zarówno dorosłych, jak i dzieci. Znajdujemy się w „Gabinecie anatomii” duetu Carnovsky z tekstem Kate Davies. Niezwykła szata graficzna skrywa zdjęcia rentgenowskie, które stają się widoczne po przyłożeniu konkretnego koloru okularów 3D do ilustracji. Czerwone – szkielet, zielone – mięśnie, a niebieskie – narządy wewnętrzne. Wszystkie elementy ludzkiego ciała poznajemy sukcesywnie, czytając i oglądając książkę. Wszelkie pytania dzieci typu: „jak działa serce?”, „a jak płuca i mózg?” lub „jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy?” znajdą odpowiedzi w „Gabinecie anatomii”. Tutaj odkryjesz sekrety ludzkiego ciała – poznasz budowę anatomiczną poszczególnych narządów. Jest to książka, która bawi i uczy jednocześnie, a głód wiedzy rośnie wraz z każdą jej stroną. Być może czytelnik, który będzie w posiadaniu tej książki, tak bardzo zafascynuję się medycyną, że postanowi w przyszłości zostać lekarzem.

Propozycje zabaw:

  • stwórz piramidę żywieniową dla każdej części ciała,
  • odrysuj sylwetkę innej osoby na szarym papierze i napisz, w którym miejscu jest jaki narząd,
  • spróbuj uważnie obserwować swój oddech poprzez położenie się na plecach  i umieszczenie na brzuchu książki.

Hervé Tullet
„Książka z dziurą”

Jeśli dziury kojarzą Wam się tylko z serem lub skarpetkami, to muszę Was zaskoczyć! Występują też w książkach, a w szczególności w jednej, autorstwa Herve Tulleta. „Książka z dziurą” to obrazkowa pozycja wydawnicza dla czytelnika w każdym wieku. W środku książki znajduje się wielka dziura, którą na każdej stronie otaczają ilustracje i teksty zachęcające do zabawy. Przewracając kartki, natrafić można na różnorodne propozycje aktywności. Znajdziecie różne zabawne rysunki do uzupełnienia, np. co mamy zamiar ugotować, oglądać lub kim być. Uzupełniamy je – wypełniając dziurę. A czym? Rysunkami, naszą twarzą, piłeczkami – wszystkim co może być odpowiedzią na zadanie z danej strony. Dziura w książce sprawia, że stajemy się współautorami tej pozycji. Wystarczy podłożyć kartkę z rysunkiem, by stał się częścią opowieści.

Propozycje zabaw:

  • rzucanie kulami papieru do wybranego rysunku z dziurą,
  • uzupełnienie rysunków poprzez położenie kartki pod książkę i dorysowanie elementów,
  • rysunki mogą być wstępem do zabaw dotyczących astronomii, dzikich zwierząt, odkryć i zasad odżywiania.

Nasza wyobraźnia jest nieograniczona, a słowo pisane może sprawić dużo radości i rozbudzić nieodkryte pokłady kreatywności u dzieci. Wszystkie propozycje zabaw są tylko przykładami. W czasie zabawy rodzic lub dzieci mogą je rozbudować lub wymyślić własne.  Wybierając książki, pamiętajmy, aby były zgodne z zainteresowaniami dzieci. Starajmy się kupować tytuły, które sprawią im największą frajdę. A jeśli książki dziecku kojarzą się tylko z przykrym obowiązkiem w szkole, to drogi rodzicu, masz szansę dzięki temu artykułowi całkowicie to zmienić! 


Agnieszka Lewandowska
Pasjonatka książek, które uszczęśliwiają i dają dużo energii. Z zawodu bibliotekarka i biblioterapeuta. Jest także autorką bloga Happy Books, poprzez którego zachęca i dopinguje do czytania szczęśliwych książek. Dla chętnych przepisuje książki na receptę – na smutki, radości i troski. Jej bzik książkowy to poradniki i książki kucharskie, które sukcesywnie i z dumą gromadzi.