Książka ,,Zaczarowana zagroda” została napisana w 1963 roku. Od tego czasu oczarowuje kolejne pokolenia czytelników. Przyszedł wreszcie czas na klasę 2B. Uczniowie zapoznali się z treścią lektury, a jej znajomość została sprawdzona dzięki wirtualnej ruletce. Uczniowie pogłębili wiedzę o Antarktydzie i pingwinach. Na koniec wszyscy wykonali prace plastyczne.
Magia świąt udzieliła się Uczniom klasy 2B. W dniu 18.12 w czasie zajęć zdalnych odwiedzili ich: Pani Monika Wendel i Pan Adam Bienias, pracownicy Biblioteki Publicznej. Pan Adam przeczytał informacje dotyczące zwyczajów i tradycji świąt Bożego Narodzenia, a Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanej treści.
Następnie Pani Monika zaprezentowała w jaki sposób wykonać bożonarodzeniową ozdobę. Uczniowie z ochotą zabrali się do pracy, jej efektem były piękne choinki. Spotkanie okazało się miłym przedświątecznym akcentem. Serdecznie dziękujemy Pani Monice i Panu Adamowi za świetną zabawę.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To będzie dla nas magiczny czas. Choć w ostatnim czasie dzieci uczą się zdalnie, to uczniowie klasy 3B kilka ostatnich lekcji uczyli się o tradycjach i zwyczajach świątecznych. Dużo czasu poświęcili na rozmowy o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwrócili na pomaganie innym kierując się przesłaniem: ,,Dobroć - ważna sprawa''.
Dzieci wykonały piękne mapy myśli na temat tego, co tak naprawdę jest ważne w okresie świątecznym, a na ostatniej lekcji złożyli sobie życzenia, łamali się opłatkiem, śpiewali kolędy i pastorałki. Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom przesyłamy życzenia - Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
15.12.2020r. był bardzo pachnącym dniem w grupach "zerowych". Od samego rana z sali nr 4 roznosił się zapach aromatycznych herbat. A wszystko to z okazji 'Dnia herbaty'. Gościnna grupa 0A zaprosiła kolezanki i kolegów z grupy 0B. Wspólnie oglądaliśmy piękne kolorowe pudełeczka z różnymi rodzajami pachnących herbat.
Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi herbata i jaka jest jej droga od krzaczka do pudełeczka. Mieliśmy też możliwość zobaczyć jaki kolor mają różne herbaty i powąchać jak pachną. Zapach herbat roznosił się po szkole jeszcze długo. Święto herbaty się udało!
W grupie 0B przedświąteczny dzień 21 grudnia został mianowany Świętem Pierniczka. Wychowawczyni przygotowała wszystkim dzieciom smaczną, pachnącą niespodziankę i upiekła pierniczki. Były tam gwiazdki, choinki, domki, serduszka i inne kształty.
Każdy „zerówkowicz”, z dużym zaangażowaniem, samodzielnie udekorował kilka piernikowych ciastek lukrowymi wzorkami i cukrowymi ozdobami. Wszystkie wyglądały przepięknie, aż żal je było zjadać. Dzieciaki z apetytem spałaszowały jednak mniejsze pierniczki, a największe zabrały do domów, by poczęstować nimi bliskich. To był pyszny dzień!
W dniu 15 grudnia br. uczniowie klasy 2A poprzez łącza internetowe uczestniczyli w spotkaniu z panią Kingą Zawadą-Korczak, która jest pracownikiem Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej. Biblioteka ta prowadzi on-line cykl spotkań dla dzieci, który nosi tytuł „Bajeczne poranki”. Tematem naszego spotkania była tradycja ubierania choinki. Na początku dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania „O bombce” i jak na uczniów przystało pięknie odpowiadali na pytania odnośnie tekstu.
Były także zagadki. Jedne z nich były łatwe, inne okazały się trochę trudniejsze. Ale dzieci bardzo chętnie „wyrywały” się do odpowiedzi. Na koniec spotkania dzieci malowały i ozdabiały swoje styropianowe choinki, które to były prezentem dla nich od biblioteki. Obiecaliśmy sobie, że jeszcze się spotkamy.
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do tego ogólnoświatowego projektu promującego programowanie i informatykę. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży. Obchodzenie Tygodnia Edukacji Informatycznej odbyło się w dniach 6-13.12.2020 r w ramach inicjatywy code.org i przybrało inną formą. Ze względu na to, że większość uczniów i nauczycieli pracuje w domu, zajęcia interaktywne odbyły się on-line pod nazwą CodeByte.
Nauka kodowania pomaga uczniom zrozumieć otaczający świat, który ulega ciągłym zmianom. Dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników projektu na całym świecie. Inspirujemy rozwój kodowania, myślenia obliczeniowego, by rozwijać nasze nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość. Kodujemy i rozwiązujemy łamigłówki informatyczne z dużym sukcesem. Zdobywamy i będziemy zdobywać kolejne poziomy i stawać się superbohaterami kodowania. Przenosimy się w świat naszych bohaterów z filmów i bajek. Tworzymy cyfrowy świat. Programowanie to trzeci język. Niech „kod” będzie z wami!
Kiedy grudniowa pogoda za oknem nas nie rozpieszcza a zdalne nauczanie ciągnie się w nieskończoność, uczniowie klasy 5A postanowili zaprosić ,,kulturę" do swoich domów. Każdy z nich stworzył swój teatrzyk kamishibai.
Uczniowie klasy 2B nie tracą humoru i cieszą się z bycia razem, choćby na odległość. 4 grudnia świętowali mikołajki. Były przebrania, rozmowy i słodkie prezenty. Kilka dni wcześniej w piątek 27 listopada odbyły się andrzejki. Uczniowie rozmawiali o wróżbach i zwyczajach andrzejkowych. Dzięki przygotowanej prezentacji, mogli przypomnieć sobie wspólnie spędzony czas. Nie ma wątpliwości, że zdalne mikołajki i andrzejki już na zawsze zostaną w naszej pamięci.
Poniedziałek 7.12.2020r. w grupie 0B był w kolorze czerwonym, bo właśnie tak ubrane były wszystkie dzieci z grupy i pani też. Wszystko to za sprawą spodziewanej wizyty Świętego Mikołaja. Dzieci bardzo starały się być grzeczne przez cały rok i liczyły, że Mikołaj o nich nie zapomni.
Od samego rana czekały niecierpliwie na jakiś znak i wreszcie zaraz po śniadaniu rozległ się na korytarzu znajomy dźwięk dzwoneczka. Gdy wszyscy wybiegli z sali okazało się, że nikogo tam nie ma, ale obok drzwi stoją trzy pełne worki z prezentami. Sam Mikołaj nie mógł jednak zostać, bo czekało na niego jeszcze mnóstwo innych grzecznych dzieci. Wszystko wyjaśnił dzieciom w zostawionym na jednym z worków liście przewiązanym dużą czerwoną kokardą. Prezenty dostali wszyscy i okazały się wspaniałe! Warto było być grzecznym.
7 grudnia br.odbyły się klasowe mikołajki w klasie 3B. Miały one inną formę, niż w poprzednich latach, ale ważne, że udało się je przeprowadzić i na twarzach dzieci zagościł uśmiech oraz wielkie zaskoczenie.
Do zajęć zdalnych dołączył aktor Teatru Bagatela w Krakowie, Pan Marcin Kobierski, który opowiedział uczniom o swojej pracy a także o okolicznościach, w jakich napisał książkę pt. ,,Przygoda w wadowickim muzeum, czyli 100 listów do Jana Pawła II''. Tę właśnie książkę dostały w tym roku od Mikołaja dzieci z klasy 3B i wychowawczyni - każda z osobistą dedykacją od autora. Dziękujemy Panu Marcinowi Kobierskiemu i Rodzicom za tak miłą niespodziankę.
Grupa 0A cały tydzień przygotowywała się na przyjście Świętego Mikołaja. Przygotowalismy piękną, świąteczną dekorację, narysowaliśmy Mikołaje i napisaliśmy listy. Mikołaj o nas nie zapomniał! Odwiedził nas w piątek 4 grudnia. Zostawił nam ogromną torbę z prezentami. To znaczy, że wszyscy byliśmy baaardzo grzeczni.
Jak co roku, pomimo trudów związanych z pandemią, w klasie 1B odbyły się Mikołajki. Wszystkie dzieci wysłały listy do Świętego Mikołaja. Nie mogło, wśród nas, zabraknąć P. Dyrektora Roberta Głogowieckiego, który codziennie przychodzi do klasy i pyta, czy wszystko jest w porządku. Niejednokrotnie wita się z dziećmi i zawsze ma czas z nimi pożartować. Ponadto Pierwszaki codziennie, punktualnie, łączą się z wychowawczynią oraz innymi nauczycielami i pilnie się uczą.
Grupa 0B pamiętała o staropolskich zwyczajach andrzejkowych. Były wróżby, zabawy, tańce i wspólny poczęstunek. Magiczna szkatułka przepowiedziała dzieciom, co czeka ich w przyszłym roku; spacer butów wskazał, komu pierwszemu spełni się życzenie; wylosowane kolorowe serduszka dały zadanie do wykonania w przyszłości; liczba oczek na kostkach rzucanych do magicznego kręgu przekazała rady na przyszły rok.
Dużo emocji wzbudziło również rzucanie grosikiem do miseczki z wodą. Trafienie oznaczało spełnienie w najbliższym czasie najskrytszego marzenia, więc wszyscy bardzo się starali. Wróżby przeplatane były tańcami, które w tym roku odbywały się we własnym gronie w sali. Zmęczone tańcem i wróżbami dzieci chętnie zjadły przygotowany przez mamy pyszny słodki poczęstunek. Było dużo śmiechu i radości.
W dniu 30.11.br. w grupie 0A odbyły się Andrzejki. Główną atrakcją były wróżby, pierwszą było przestawianie butów. Kręcąc butelką dowiedzieliśmy się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. A losy z kapelusza przepowiedziały jakie wspaniałe miejsca odwiedzimy w najbliższe wakacje. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicał słodki poczęstunek. Zakończeniem spotkania była zabawa taneczna.
Ostatni tydzień listopada uczniowie klasy 2B poświęcili swojej małej ojczyźnie. Przygotowali zdjęcia i ilustracje przedstawiające ciekawe lub ulubione miejsce w Kazimierzy Wielkiej. Praca miała również zawierać krótki opis i uzasadnienie wyboru. Przesłane zdjęcia prac przerosły najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i spostrzegawczością. Bez trudu wskazali interesujące miejsca w Kazimierzy, wśród których zdecydowanym faworytem okazał się basen ,,Wodny Raj” i park miejski. Plakaty zostaną zaprezentowane po powrocie do szkoły na klasowej wystawie prac, a już teraz wszyscy Uczniowie 2B otrzymują pochwały i szóstki.
Uczniom kl.3A tak bardzo spodobała się treść lektury Barbary Kosmowskiej " Dziewczynka z parku", iż postanowiły "przedłużyć wspomnienia', w formie pięknych prac plastycznych. Przedstawiają one ulubionego ptaszka dzielnej bohaterki Andzi-kowalika, jak również inne ulubione ptaszki trzecioklasistów. Zachęcamy do przeczytania krótkiego fragmentu tekstu, który zapewne zainspiruje Was koleżanki i koledzy do zapoznania się z tą książką. Polecamy też inne tytuły tej autorki: "Kolorowy szalik", "Niezłe ziółko", "Sezon na zielone kasztany". Warto! Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie. Uczniowie 3a wraz z wychowawczynią.
Koronawirus spowodował nie tylko zamknięcie szkoły, ale również pozbawił nas możliwości wspólnej zabawy. Jednak uczniowie klasy 2A nigdy się nie poddają! Mimo trudności postanowili zdalnie świętować dzień bardzo ważnej postaci w swoim życiu. Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodził dziś swoje święto i nie mogło na nim zabraknąć dzieci. Wychowawczyni klasy 2A, Pani Anna Bijak, zaprosiła na lekcję Panią z biblioteki Renatę Reszkę i o godz. 9.00 przed komputerami wtuleni w ukochane maskotki, uczniowie rozpoczęli czytanie fragmentów książki „Kubuś Puchatek”. Dzieci bardzo chętnie słuchały i rozmawiały na temat bohatera szkolnej lektury. Następnie malowały portret Kubusia, a Pani Ania obiecała, że po powrocie do szkoły te portrety znajdą się na gazetce ściennej.
A tak świętowały Dzień Misia dzieci z grupy 0A.