Dnia 1.03.2020 r w niedzielne popołudnie, aż do godzin wieczornych, nasi wolontariusze wzięli udział w meczu charytatywnym organizowanym w Samorządowej Szkole Podstawowej w Skalbmierzu. Zorganizowanym przez Fundację Dajemy Wybór. Patronat objął Burmistrz MiG w Skalbmierzu Pan Marek Juszczyk sponsorując m.in. puchary i słodkości dla uczestników. Nasza młodzież reprezentowana przez 2 grupy zagrała w kategorii młodzieżowej. Dziewczyny były niezastąpione przy stoiskach m.in. przy rozdawaniu waty cukrowej... Chłopcy zdobyli puchar i dyplom. Każdy z uczestników dobrze się bawił.
Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale, bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy.
Miniony tydzień w naszej świetlicy szkolnej obchodzony był pod hasłem bajki i baśni. Nauczyciele świetlicy we współpracy z biblioteką szkolną prowadzili zajęcia o tematyce baśniowej. Dzieci chętnie słuchały czytanych opowieści, kolorowały postacie z bajek a także przygotowały przedstawienie kukiełkowe. Pod czujnym okiem opiekunów przygotowały wiele prac plastycznych, które wzbogaciły gazetki szkolne. Dzieci chętnie brały udział w tych zajęciach.
Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, ale również na wrażliwość emocjonalną, kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych i estetycznych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter, dlatego tak ważne jest czytanie i opowiadanie bajek i baśni naszym dzieciom.
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. W naszej szkole wprowadzamy ten dzień na stałe do uczniowskiego kalendarza, aby każdy uczeń docenił nasz ojczysty język. W tym dniu będziemy podnosić naszą świadomość językową oraz kształtować poczucie odpowiedzialności za polszczyznę.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się konkurs kaligrafii, na którym uczniowie klas IV-VIII popisywali się umiejętnością pisania gęsim piórem. Każda klasa wystawiła swojego reprezentanta, który dzielnie zmagał się z atramentem i kleksami. Stawką w konkursie były nagroda indywidualna dla przedstawiciela i ,,worek” słodyczy dla klasy. Tym wydarzeniem zapowiedzieliśmy Tydzień Języka Polskiego, który odbywać się będzie
w dniach 11 marca – 16 marca. W bibliotece szkolnej we współpracy z nauczycielami języka polskiego odbywać się będą konkursy promujące naszą mowę ojczystą.
Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Jak podaje Wikipedia nazwa karnawał kojarzony jest z pożegnaniem okresu zabawy przed rozpoczynającym się wielkim postem. Karnawał to czas liczony od Nowego Roku i trwający aż do Środy Popielcowej. W Polsce obchodzony jest w zgodzie z lokalną tradycją i narodowym duchem.
Zuzanna Chat,
uczennica klasy VIIIa,
Laureatką I Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2019/2020. Sukces jest tym większy, iż Zuzia zajęła I miejsce w województwie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu została przygotowana przez Panią Bożenę Malarę nauczycielkę fizyki - dziękujemy.
W sobotę 15 lutego uczniowie klasy 3 bspotkali się na zajęciach programowania. Dzieci układały programy, pracowały z robotem Photonem. Było dużo śmiechu, każdy z wielkim zaangażowaniembrał udział w zajęciach.
Walentynki – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Kuratoryjne konkursy to jedne z bardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych. Niedawno odbyły się już ostatnie konkursy drugiego etapu. Uczniowie ,,trójki ‘ odnieśli sukcesy i czworo z nich znalazło się w finale wojewódzkim. Do ostatniego etapu zakwalifikowali się: Zuzanna Chat z fizyki (op. B. Malara), Karolina Kochańczyk z języka polskiego (op. W. Wójcik), Paweł Błaszczuk z informatyki (op. E. Kosz), Karolina Kochańczyk z historii (op. R. Adamczyk). Jak zgodnie twierdzą wszyscy opiekunowie, uczniowie sukces zdobyli dzięki ciężkiej, wytężonej pracy, niejednokrotnie rezygnując z wielu przyjemności. Podopieczni potwierdzają słowa opiekunów i dodają, że przygotowanie do konkursów było dla nich nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością i możliwością poszerzania swojej wiedzy. Ci młodzi mistrzowie mają szerokie zainteresowania, które chcą jeszcze rozwijać w przyszłości w wymarzonych szkołach średnich. Dyrektor „trójki” Pan Robert Głogowiecki cieszy się bardzo z osiągnięć swoich uczniów, życząc im dalszych sukcesów i zdobycia laurów w finale wojewódzkim.
Dnia 20.01.2020r. Wolontariusze z klas 7-8 odwiedzili Dom Opieki Społecznej w Bejscach. Pan Dyrektor Piotr Mucha zapoznał z historią pięknego pałacu wybudowanego w 1802 roku, na którego wzór powstał Belweder w Warszawie. Obydwa zaprojektował ten sam architekt. Wolontariusze przygotowali dla pensjonariuszy laurki z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka, złożyli życzenia oraz miło spędzili czas.
Wolontariusze naszej szkoły, Z. Chat, J. Kukułka, A. Żarnowiecka, W. Siwiec, W. Głuszek, M. Kania, O. Maj, W. Tulita, A. Gucał, D. Coulibaly, K. Kochańczyk, A. Jaworska, E. Gaweł, M. Walczak, M. Kabat, J. Maniak, V. Martinez, łącznie zebrali 4570,74 zł.
Dzieci z grupy 0b i z klasy 2b wystąpiły w KOK-u na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zaśpiewały trzy piosenki o tematyce zimowej. Do każdej przygotowały improwizacje muzyczno - ruchowe. Dziewczynki z klasy 2b pięknie zaprezentowały się w tańcu z pomponami. Dzieciaków przygotowały ich panie wychowawczynie: Beata Jurołajć i Aleksandra Kuchnecka.
W dniach 08.01. i 10.01. uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu Tu#programujeMY, które odbyły się w Akademii Nauki i Rozwoju ,,Piękny Umysł" w Kielcach. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza budowała roboty na zajęciach programowania z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms. W tym czasie druga grupa uczestniczyła w zabawach ruchowych z wykorzystaniem maty interaktywnej. Zajęcia były bardzo interesujące, a uczniowie spisali się na medal.
Wręczenie nagród zwycięzcom Wielkiego Testu Wiedzy o Kazimierzy Wielkiej miało miejsce na sesji Rady Miejskiej we wtorek, 17 grudnia br. Dyplomy i nagrody wręczył zastępca burmistrza Pan Łukasz Maderak i przewodniczący rady Pan Wacław Piwudzki.
W kategorii szkół podstawowych:
II miejsce zajęła Julia Kukułka z klasy VIIIb – opiekun Pani Romualda Adamczyk,
III miejsce zajęła Oliwia Gaik z klasy VIIb – opiekun Pani Renata Reszka
W kategorii najlepsza szkoła podstawowa – Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3 !!!
Godzina kodowania to już kolejny projekt w jakim uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Po Tygodniu Kodowania przyszła kolej na Hour of Code. W ramach tego projektu podczas jednej godziny na zajęciach informatyki doskonaliliśmy naukę programowania. Godzina kodowania odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej - w 2019 roku od 9-15 grudnia. Godzina Kodowania jest organizowana przez Komitety Doradczy i Kontrolujący the Hour of Code i Computer Science Education Week , jak również przez koalicję partnerów, którzy wspólnie wspierają Godzinę Kodowania Hour of Code — wśród nich m.in. Microsoft, Apple, Amazon.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Godzinie Kodowania, w której biorą udział miliony uczniów w ponad 180 krajach przez jednogodzinne wprowadzenie do informatyki i programowania. Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Tworzenie gier uczy kreatywnego rozwiązywania problemów, pozwala nam rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Nasi uczniowie nie są biernymi odbiorcami technologii informacyjno-komunikacyjnej, lecz potrafią ze zrozumieniem ją wykorzystać.
Celem tej inicjatywy jest przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Uczniowie w ciągu jednej godziny na zajęciach informatyki próbują swoich sił przechodząc kolejne poziomy łamigłówek. Komu się powiedzie i uda przejść wszystkie poziomy otrzymuje wirtualny certyfikat kodo
Godzinne zestawy łamigłówek – polecamy je na początek na stronie https://code.org/learn. Znaleźć tam można wiele zestawów łamigłówek, które przypominają uczniom ich bohaterów z różnych gier, zabaw i filmów np.
Vaiana – łamigłówki oparte na motywach filmu przygodowego Walta Disneya o tym samym tytule
Minecraft część II – uczeń może zaprogramować swoją wersję tej gry ze zwierzętami i ich wrogami.
Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.
„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką” – Bill Gates
Umiejętność tworzenia kodu jest prawie tak fajna jak posiadanie „supermocy”.
Niech Kod będzie z Wami!! 😛