Wydarzenia szkolne

Rok 2010/2011

 

 

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy 25.09.2010 r.   

 

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielopokoleniowym rajdzie pieszym. Trasa ta wiodła od kościoła parafialnego w Makoszynie do sanktuarium na św. Krzyżu. Przy pięknej pogodzie podziwialiśmy świętokrzyskie krajobrazy dziękując Panu Bogu za Jego dary.

 

 

Ślubowanie klas pierwszych 07.10.2010r.

 

Ślubowanie, to jeden z najważniejszych dni w życiu „pierwszaka”. Tego dnia pięknie wystrojeni pierwszoklasiści zebrali się wraz z wychowawczyniami p. B. Marzec
i p. E. Żurek, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi na sali gimnastycznej, by na ręce Pana Dyrektora złożyć uroczyste przyrzeczenie. Obiecywali dołożyć wszelkich sił, by być dobrymi uczniami i nie splamić honoru naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się popisami recytatorsko – wokalnymi uczniów, następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Później jeszcze tylko skok przez ławeczkę jako dowód umiejętności dzieci i wreszcie pasowanie na ucznia przez uderzenie w ramię olbrzymim ołówkiem przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Były jeszcze pamiątkowe dyplomy od Pana Dyrektora i wiele prezentów – niespodzianek:

od wychowawców, kolegów z klas drugich i Pani z „zerówki”. Na koniec odbyła się sesja fotograficzna na tle pięknej dekoracji, po czym wszyscy udali się do sal na przygotowany przez rodziców poczęstunek. To był bardzo miły dzień, który pierwszacy zapamiętają na długo.

 

 

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

 

6 października 2010r. uczniowie klas piątych i szóstych wraz z opiekunami
p. A. Bijak, p. K. Kuchneckim i p. P. Pietrasikiem uczestniczyli
w X ogólnopolskiej pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Na tym corocznym spotkaniu odbyła się Msza Św., z udziałem pocztów sztandarowych szkół, pod przewodnictwem Duszpasterza ks. Henryka Tomasika.  Bezpośrednio po Mszy Św. odbyła się adoracja Krzyża, który Sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Następnie odczytano akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski i list do Ojca Św. Benedykta XVI, a także wszyscy uczestnicy pielgrzymki odśpiewali Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

 

 

Dzień Nauczyciela

 

13 października 2010r. uczniowie podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej (przygot. przez M. Dziubek, U. Nogę
i J. Miszczyka) dziękowali i składali życzenia tym, którzy ich uczą, prowadzą w szkole przez życie i kształtują młode charaktery. Podczas akademii gościli w naszej szkole: p. burmistrz A. Bodzioch i przewodniczący R.R. p. D. Bienias, którzy skierowali gorące słowa w stronę nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie klasy VI a przedstawili kabaret pt. „Rozmowy podczas przerwy”, a dodatkowo dzieci z klasy IIIa zaprezentowały taniec „Contry”. Było dużo śmiechu, radości, humoru,
ale i moment zadumy nad faktem budowania tego, co później zaowocuje
w dorosłym życiu każdego dziecka i ucznia.

 

 

Dzień Patrona 15.10.2010 r.

 

Po uroczystej Mszy świętej odprawionej przez ks. proboszcza Mariana Jakubowskiego w intencji Ojca świętego Jana Pawła II
o rychłą beatyfikację, nauczyciele z uczniami i ks. proboszczem przeszli do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia mająca na celu przypomnienie Pontyfikatu naszego patrona. Artyści naszej szkoły zostali przygotowani przez p. Annę Michno i p. Piotra Pietrasika.

 

 

Konkurs Poezji Patriotycznej

 

5 listopada 2010roku uczennice naszej szkoły: Oktawia Wrzesień, Natalia Augustyn i Klaudia Wrzesień zaprezentowały się w III Konkursie Poezji Patriotycznej zorganizowanym na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Dziewczynki recytowały utwory C. K. Norwida, W. S. Reymonta,
W. Szymborskiej oraz W. Łysiaka i J. Kaczmarskiego. Udział wzięło 23 uczniów z różnych szkół powiatu kazimierskiego. Uczennica klasy VI b – Oktawia Wrzesień zajęła II miejsce (najwyższe). Dziewczynkę przygotowywała p. Beata Kubiec, wyróżnienia otrzymały: Natalia Augustyn (przygot. p. Beata Kubiec) i Klaudia Wrzesień – przygot. przez p. Monikę Olejarską.

 

Andrzejki

 

25 i 26 listopada 2010r. uroczyście obchodziliśmy wieczór wróżb andrzejkowych. Tradycja andrzejek wywodzi się od chrześcijańskich świętych. Grekom, którzy skojarzyli Andrzeja z wróżbami zawdzięczamy magiczny charakter tego święta. Andrzejki pierwotnie były obchodzone tylko przez panny, które poznawały na nich imię swojego przyszłego męża. Dla kawalerów przewidziane były Katarzynki przypadające 24 listopada. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się oczywiście świętem, na którym wróżą sobie wszyscy, a przepowiednie traktowane są bardziej
z przymrużeniem oka. Zabawa andrzejkowajest nieodzownym elementem każdej imprezy. Można zaszaleć, zatańczyć, a przede wszystkim powróżyć co czyniliśmy tego niepowtarzalnego wieczoru.

 

 

Mikołajki

 

W naszej szkole, w tym szczególnym dniu (6 grudnia) „pojawił” się Mikołaj ze Śnieżynką. Każda klasa- ta grzeczna i mniej grzeczna dostała wyjątkowe i wspaniałe prezenty. Nauczycieli Mikołaj także obdarował słodką niespodzianką. Mikołajki - zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia. Obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. W dniu tym Święty przynosi nie tylko dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki.
Z utęsknieniemi niecierpliwością już na Niego czekamy licząc na małe „co nieco”.

 

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

W dniach 14, 15, 16 grudnia 2010 r. odbył się po raz drugi „Kiermasz ozdób bożonarodzeniowych”, organizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej (Anna Michno, Anna Bijak, Anna Kozioł), nauczycieli (Róża Chat) i pracowników szkoły (Dorota Tytko). Wykonywanie choinek ze sznurka, makaronu, szydełkowych aniołków i dzwoneczków, stroików, kolorowych bombek itd. przyspożyło nam dużo radości i wprowadziło w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Zainteresowanie kiermaszem, satysfakcja płynąca ze wspólnego wykonania „czegoś” pięknego na rzecz naszej szkoły utwierdziły nas w przekonaniu, że wart podejmować taki wysiłek do następnego kiermaszu.

 

 

Spotkanie wigilijne

 

15 grudnia 2010r. odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne, które rozpoczął nastrojowy występ jasełkowy w wykonaniu najmłodszych uczniów. Ciepłe życzenia przekazał nauczycilom, pracownikom
i zaproszonym emerytom ksiądz proboszcz M. Jakubowski, p. dyrektor naszej szkoły R. Głogowiecki oraz przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego p. D. Bienias. Wieczór upłynął na wspólnym śpiewaniu kolęd i rozmowach przy świątecznie zastawionym stole.

 

 

Przegląd Przedstawień Jasełkowych

 

17 grudnia 2010r.uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych, który odbył się w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Mali aktorzy grup 0 a, 0 b i klas starszych z wielkim zaangażowaniem wprowadzili odbiorcę w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje tych świąt przybliżyły dzieci poprzez żywe słowo, które było przeplatane tańcem Aniołów i pięknymi kolędami. Stroje i rekwizyty dodały przedstawieniu uroku świątecznego nastroju. Dynamika i ciepło jakie dały się zauważyć na scenie sprawiły, że przedstawienie pt. „Bóg przychodzi do człowieka” było ocenione przez komisję, jako piękne widowisko.

 

Zajęliśmy I miejsce.


Jasełka przygotowały wychowawczynie „zerówek”- p. B. Jurołajć i p. R. Gaweł.

 

 

 

Jasełka Pierwszaków 20.12.2010r

 

W śnieżny grudniowy wieczór dzieci z klas 1a i 1b wraz
z wychowawczyniami p. B. Marzec i p. E. Żurek zorganizowały dla swych bliskich klasowe spotkanie wigilijne. Na zaproszenie przybyło wielu gości: był Pan Dyrektor Robert Głogowiecki, rodzice i opiekunowie uczniów obu klas, dziadkowie i inni członkowie rodzin. Klasowe święto pierwszoklasistów zaszczycił swoją obecnością nowowybrany Burmistrz Miasta i Gminy
w Kazimierzy Wielkiej p. Waldemar Trzaska. Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor powitaniem przybyłych gości, następnie dzieci przedstawiły ciekawe Jasełka, które po zakończeniu zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Po przedstawieniu głos zabrał Pan Burmistrz dziękując pierwszoklasistom za włożony w przygotowanie trud oraz składając zebranym życzenia świąteczne oraz noworoczne.
Po popisach klasa Ia udała się wraz ze swoimi gośćmi do sali nr 8 na przedwigilijną kolację.

Na stołach nie brakowało potraw świątecznych: był barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, ryby w oleju i w warzywach oraz strucla z makiem. Impreza była bardzo udana i dała wszystkim przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Konkurs Mitologiczny

 

16 III 2011r. w naszej szkole gościli bogowie i boginie starożytnej Grecji. Konkurs Mitologiczny dostarczył wszystkim wielu emocji, podziwiane i oceniane były ustne prezentacje piątoklasistów, kostiumy i zaproszenia. Potem odbyła się walka o laur zwycięstwa w kategorii pytanie – odpowiedź. Widzowie – uczniowie klas czwartych – z podziwem patrzyli na starszych kolegów, starając się zapamiętać jak najwięcej cennych wiadomości, które przydadzą się za rok.

      To była uczta dla duszy i ciała w olimpijskim stylu, z nektarem pomysłów i ambrozją wiedzy.